Biyoklimatik Pergola Neden Daha Fazla Tercih Ediliyor?

Biyoklimatik Pergola Neden Tercih Ediliyor?

Biyoklimatik Pergola Nedir

Bu yazının amacı, biyoklimatik pergolanın ne olduğunu, ne için kullanıldığını tanımlamak ve onu geleneksel pergola çeşitleride dahil olmak üzere, mimari bahçe ürünlerinin bazılarından daha net ayırmanızı kolaylaştırmaktır.

Bu pergola kapalı değil ve daha minimal bir yapıya sahip olduğu için, nasıl baktığınıza bağlı olarak neredeyse “bitmemiş” bir görünüme sahip gibi görünüyor.

Sıradan bahçe çeşidi pergolanızın boyutu oldukça büyük, hem dikey hem de yatay olarak geniş ve dikdörtgen şeklindedir. Pergolanın tanımladığı alttaki alan pek çok olasılığa kapı açar.

Çapraz kirişlerin kesiştiği üst kısımdaki kafes kesinlikle gerekli değildir. Basitçe, yukarıdaki gibi bir kafes olmadan tek yöne giden çapraz kirişlere sahip olabilir:

Yukarıdaki örnekten de görebileceğiniz gibi, pergolalar, oturacakları bir yüzeye sahip oldukları sürece yerden yükseltilebilir.

Görsel olarak, biyoklimatik pergolalar genellikle insanlar onları gördüklerinde çarpıcı olacak kadar büyüktürler, görsel olarak dikkatlerini çekerler ve estetik olarak pek çok farklı tasarım ve renkte üretilebilirler.