Bioclimatic Pergola ve Sıradan Pergola Farkları

Bioclimatic Pergola ve Sıradan Pergola Farkları

Bioclimatic Pergola ve Sıradan Pergola Farkı Nelerdir?

Pergolalar, mekânları daha işlevsel şekilde kullanılabilme imkanı sağladıkları gibi aynı zamanda birçok fark yaratan özellikleri de barındırırlar. Pergola modelleri, isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak tercih edilebilecek sistemlerdir. Bunun yanı sıra tüm pergola modelleri, kendilerine özel bir mekanizma ve tasarıma sahiptir. Mekanizmalar arasındaki fark, kullanımı amacını belirleyen temel unsurdur. Pergola satın alırken sistemler arasındaki farkı bilmek, oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bioclimatic Pergola Sistemleri

Rolling Roof olarak da bilinen bioclimatic pergola sistemleri, isteğe uygun olarak LED ışıklarla süslenerek zengin bir görünüm kazanabilir. Bahçelerde, geniş balkonlarda veya çatı katında kullanılan uygulama sayesinde ev içleri genişlerken, yeni yaşam alanlarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Farklı ihtiyaç ve taleplere özel olarak hazırlanan bu sistemler, temiz havadan en iyi şekilde faydalanmak isteyenler için en ideal bir çözüm önerilerinden biridir. İklim etkilerine ek olarak ses ve ısı yalıtımı için de ideal bir ürün olan bioclimatic pergola sistemleri, konforlu yaşam alanları oluştururken soğuk havalarda da açık mekanının keyfini sürmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilir.

Biyoklimatik pergolalarda bulunan paneller, kendi ekseni etrafında dönerek kapanırken, kontrollü bir şekilde açılarak istenen noktada durdurulabilir. Ayrıca istenen eğimde tutulabilen sistem panelleri, her türlü hava durumunda ortamın havalandırılmasına imkan sağlar. Farklı büyüklükteki mekanlar için özel olarak üretilen Rolling Roof sistemi sayesinde teras, kış bahçesi, kafe ya da açık alan kullanan kurumsal işletmelerde şık ve konforlu yaşam alanları oluşturulabilir.

Geleneksel Sabit Pergola Sistemleri

Geleneksel pergola sistemleri, sabit modellerden oluşur. Sıradan pergolalar, manuel kullanımda kolaylık oluşturacak şekilde tasarlandıkları için açılıp kapanabilme özelliğine sahip değildir. Genel olarak ahşap malzeme kullanılarak üretilen geleneksel pergolalar, daha çok çatı, balkon ve bahçe gibi kişisel yaşam alanları için tercih edilir. İsteğe bağlı olarak pergolalara cam ve ışıklandırma gibi başka özellikler de eklenebilir. Sabit kullanım işlevine sahip oldukları için otomatik sistemlerden ayrılırlar.

Sıradan pergola çeşitleri, farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak kullanılmak istenen açık alanların, olumsuz hava şartlarına karşı korunması amacıyla kullanılan bir sistemdir. Sabit pergola sistemleri tek başına sizi şiddetli rüzgar ve tüm olumsuz hava koşullarına karşı koruyabilir.

Sıradan Pergola ile Bioclimatic Pergola Arasındakı Farklar Nelerdir?

Sıradan pergola sistemleri ile bioclimatic pergola arasındaki farklar; temelde sistem çevresinin cam ile kaplanması işlemidir. Pergola sistemler, esasen gölgelik olarak kullanılması amacıyla üretilir. Yanları açık olan pergola sistemleri, bahar ve yaz aylarında kullanım için uygundur. Açık olan bu sistemin yanlarının cam sistemleri ile çevrelenmesi ile sistem, her ne kadar pergola sistem olarak adlandırılsa da bu yeni sistemin adı biyoklimatik pergola sistemidir.

Rolling roof sistemleri olarak da isimlendirilen biyoklimatik pergolalar balkonlarda, bahçelerde ve teraslarda soğuk kış aylarında kullanılmayan alanlara işlevsellik kazandırılması için kullanılan sistemlerdir. 4 tarafı tek cam ya da ısı yalıtımlı cam ile kapatılan bu sistemler, özellikle olumsuz hava koşulları sebebiyle kullanılamayan dış alanların kullanılabilmesine olanak sağlar. LUXIAL tarafından en kaliteli malzemeler ve modern tasarımlar ile üretilmiş olan bioclimatic pergolalar için sitemizdeki modellere göz atabilirsiniz.